Online vs füüsiline kasiino: kumb on parem?

Kui pandeemia tõestas midagi, siis oli see kahtlemata veebikasiinode populaarsuse tõus. Paratamatult olid sunnitud ekraanide taha ka inimesed, kes muidu olid harjunud väisama vaid maapealseid kasiinosaale.

Statistika on näidanud, et online kasiinod on muutumas eelistatuks kõikjal üle kogu maailma ning ka meie väikeses Eestis on viimastel aastatel tekkinud mitmeid uusi online kasiinosid. Isegi varasemalt juba Eestis kanda kinnitanud firmad on otsustanud avada uusi brände: hea näide on Optiwin OÜ, kes on muidu tuntud Optibet kasiinona, kuid avas hiljuti värske kasiinobrändi nimega Nutz kasiino.

Populaarsusest hoolimata võib endiselt olla aga inimesi, kes pole veel päris veendunud selles, kumba liiki kasiinot proovida. Alljärgnevalt selgitame lähemalt mõlema kasiinotüübi olulisi eeliseid ja miinuseid, et saaksid enda jaoks välja selgitada parima variandi.

Online kasiinode eelised ja miinused

Online kasiinode üks suurimaid tugevusi füüsiliste kasiinode ees on puhtalt füüsilise ruumi küsimus. Veebiversioonil ei ole kunagi muret selle osas, mitu mänguautomaati või -lauda saali mahub, sest füüsilist saali pole vaja.

Keskmises internetikasiinos võib korraga olla valikus otseses mõttes tuhandeid mänge – ilmselgelt ei saa ükski Eesti füüsiline kasiino sellega konkureerida. Prominentsetes Eesti online kasiinodes nagu Nutz, OlyBet või Paf on korraga saadaval sadu slotimänge, mida täiendavad veel muud kasiinomängud.

Internetikasiinode ülalpidamine on ühtaegu ka märksa soodsam võrreldes füüsiliste mängusaalidega: kasiinol pole vaja nii suurt meeskonda, pole vaja tasuda krõbedaid kommunaalarveid ega ülal pidada kasiinosaali hoonet. Sellised kõrvalkulud tekitavad füüsilistel kasiinodel liiga kõrgeid kulukoormaid, mistõttu ei ole enamasti füüsiliste kasiinode väljamakseprotsendid nii head. See-eest hiilgavad online kasiinomängud kõrgemate väljamakseprotsentidega: mõnel slotimängul võib olla keskmine RTP isegi üle 97%.

Online kasiinosid on märksa lihtsam avada ja juhtida, mistõttu on konkurents Eesti veebikasiinode turul muutunud enamgi kui tihedaks. Mängurite leidmiseks kasutatakse erinevaid boonuspakkumisi ja -kampaaniaid, mis on mängijate jaoks jällegi suur eelis. Füüsilised kasiinod ei kipu nii agaralt korraldama erinevaid kampaaniaid, samas aga pakuvad online kasiinod sadadesse eurodesse ulatuvaid boonuseid igale uuele liitujale.

Seda kõike arvestades tundub nagu online kasiinodel polekski ühtegi miinust. Maailm on liikumas järk-järgult veebikeskkonda ning ilmselgelt on füüsiliste kasiinode osakaal jäänud väiksemaks – nüüd võib vabalt teha spordipanuseid või mängida ruletti kas või oma telefonis ilma, et oleks vaja kodust välja minna. Selle mugavusega on raske võistelda.

Online kasiinode peamine puudujääk peitub aga sotsiaalses faktoris. Eestis tegutseb küll sotsiaalmeedianiši poole kalduv Chanz kasiino, kus saab sõprade „seinale“ isegi postitusi teha, kuid sellest hoolimata ei suuda ükski veebikasiino edasi anda sedasama tunnet, mida saab tajuda füüsilises kasiinos. Paratamatult on online kasiinos mängimine üksildasem tegevus – isegi live-kasiinos oled lõppude lõpuks ekraani taga üksi, mitte seltskonna keskel.

Füüsiliste kasiinode tugevused ja nõrkused

Arvestades online kasiinode paindlikkust, mitmekülgsust, hõlpsat kättesaadavust ja boonuseid, tundub, et maapealsetel kasiinosaalidel polegi enam Eestis kohta. Siiski särab Olympic Casino kõikjal üle Eesti, olles endiselt Eesti kõige tugevam füüsiliste kasiinode kett (lisaks oma veebiversioonile OlyBetile, mis on samuti laialdaselt tuntud).

Ükskõik, milline maailma olukord ka poleks ning hoolimata online kasiinode populaarsusest, on füüsilistel kasiinodel alati oluline koht ühel põhjusel: füüsilistes kasiinodes saab nautida ainulaadset melu, adrenaliini ja võidujoovastust, millesarnast veebikasiinod ei paku.

Inimesed on oma loomuselt seltskondlikud ning just seetõttu on füüsilised kasiinod niivõrd paeluvad. Kasiinosaali külastamine on omamoodi kogemus: kasiinos ei pea mitte üksluiselt mänge keerutama, vaid saab sõpradega aega veeta, maitsta häid toite, nautida kokteile, muusikat ja showsid ning veeta terve õhtu mõnusalt aega. Online kasiinos võib mängimine olla üksluine, kuna muu meelelahutus puudub täielikult.

Füüsilised kasiinod võluvad oma ööpäevaringse meelelahutuse ja glamuurse õhkkonnaga: kasiinosse minnes tahad panna selga paremad riided ja teha õhtust meeldejääva sündmuse, selle asemel, et kodus diivanil dressides pikutada ja slotikaid keerutada.

Pealegi, füüsilistes kasiinodes saab nautida ehedat kasiinokogemust, just nagu Las Vegas aimu võib anda. Pokkerimängijate jaoks on füüsiline mänguelamus suisa vajalik selleks, et saavutada paremaid tulemusi. Samamoodi võivad ka rulett ja blackjack olla füüsilises versioonis põnevamad kui veebivariandid.

Ka füüsilistes kasiinodes saab osaleda auhinnaloosides või jackpotimängudes sarnaselt online versioonidele, ehkki auhinnad ei pruugi olla nii suured nagu veebikasiinodes. Füüsilised kasiinod ei paku reeglina selliseid auhindu nagu veebikasiinod, aga päris ilma auhindadeta ei pea jääma ükski kasiinokülastaja – võid muuhulgas nautida erinevaid meelelahutuspakette ja muid lahedaid võimalusi.

Kumb on parem?

Lõpuks taandub kõik ikkagi mänguri isiklikule maitsele. Mõni mängur eelistab ekraani vahendusel tegutsemist ega ole huvitatud kasiinomelust. See võib eriti sobida introvertsema iseloomutüübiga inimestele – nende jaoks on online kasiinod suurepärane väljund.

Teisalt aga võivad osad mängurid just igatseda kasiinosaale ja mõistagi on füüsilised kasiinod parem valik pokkerimänguritele, kellel on suisa vaja olla füüsilises keskkonnas.

Kes on aga lihtsalt kahelnud online kasiinodes ja pole veel leidnud mahti proovida veebiversioone, võib seda teha julgelt – online kasiinod on Eestis reguleeritud EMTA poolt ja sestap võib olla kindel, et mänguseanss on igati turvaline.

Kommenteeri